• Mycie owoców i warzyw

Mycie owoców i warzyw

Z reguły bagatelizowane są skutki uboczne niemycia owoców i warzywe. Dlaczego warto się nad tym zastanowić? Otóż na ich zewnętrznej warstwie można znaleźć wiele substancji, które mimo że nie zagrażają życiu, na dłuższym dystansie stanowczo obniżają poziom zdrowia. Szczególną wrażliwością obarczone są dzieci. Dlatego od młodego wieku powinno się wyrabiać zdrowe nawyki mycia owoców i warzyw, na których znajdziemy nie tylko substancje jakimi pryskane są produkty w celu przyspieszenia ich wzrostu, ale również środki stosowane do transportu oraz wydłużenia daty ważności spożycia. Większość z nich nie rozpuszcza się w wodzie czyli mycie warzyw i owoców w tym przypadku nie przyniesie kompletnie żadnych rezultatów, wręcz przeciwnie, może przyspieszyć rozmnażanie się mikroorganizmów.

Jak szybko i tanio usunąć pestycydy z owoców i warzyw?

Zacznijmy od tego czym są środki o nazwie nie brzmiącej tak toksycznie jak toksyczne są ich działania. Pestycydy to syntetyczne środki, których zadaniem jest ochrona roślin uprawnych przed chwastami, owadami, szkodnikami i grzybami. Bez wątpienia świetne narzędzie z punktu widzenia przedsiębiorcy, natomiast zdrowie mówi stanowcze NIE. Na szczęście jest wiele sprawdzonych metod, jak temu zaradzić.

Oto kilka sposobów jak skutecznie i tanio usunąć pestycydy z warzyw i owoców:

poison-1481596_1920.jpg

Domowy płyn do mycia owoców i warzyw:

Niezbędne będzie przygotowanie dwóch roztworów:

  • "kwaśna woda" - litr wody mieszamy z połową szklanki octu jabłkowego lub trzema łyżkami kwasku cytrynowego
  • "woda alkaliczna" - litr wody mieszamy z czubatą łyżką sody oczyszczonej

Płuczemy produkty przez kilka minut w "kwaśnej wodzie", a następnie płuczemy je w "wodzie alkalicznej" przez kolejnych kilka minut.
Teraz wystarczy umyć owoce i warzywa pod bierzącą wodą i VOILA.

Na pierwszy rzut oka jest dużo roboty, jednak... można przygotowac płyn do mycia owoców i warzyw i jednorazowo umyć większą ilość produktów na kilka dni do przodu.

Po staropolsku:

Litr wody mieszamy ze szklanką octu i dodajemy 3 łyżki soli. To wystarczy by umyć owoce i warzywa w ilości nawet do kilku kilogramów. Wrzucamy produkty i zostawiamy na 15 minut, następnie płuczemy pod bierzącą wodą. Ten sposób stosowany był do dawno dawna. Bardzo skuteczny i tani w usuwaniu pestycydów.

Gotowy ekologiczny płyn do mycia owoców i warzyw:

Ten sposób nie wymaga żadnych nakładów energetycznych i wiedzy wykraczającej poza obsługę karty kredytowej. Na rynku dostępnych jest wiele płynów, jednak warto zwrócić uwagę na te ekologiczne zawierające tylko naturalne wyciągi takie jak kwas jabłkowy czy ekstrakt z liści aloesu. Koszt takiego płynu nie jest duży i z reguły są one bardzo wydajne. Jeśli chcesz szybko i tanio usunąć pestycydy, zdecydowanie polecam korzystanie z tego typu środków. Ich niewątpliwą zaletą jest wzbogacenie o dodatkowe wyciągi, których nie uzyskamy w domowych warunkach, co przyczynia się do jeszcze skuteczniejszej walki z pestycydami.

Ekologiczne płyny do mycia owoców i warzyw

432.PNG

Jak myć owocy cytrusowe:

Szczególną uwagę poświęcę owocom tropikalnym. Otóż rosną one daleko poza naszym terytorium, a co się z tym wiąże? Muszą przebyć długą drogę, zanim trafią do naszych żołądków. Celem Dystrybutorów jest zapewnienie klientowi produktów, które będą wyglądały jak świeżo zerwane z drzewka czy krzaka, bo jak zapewne wiesz jemy również (żeby nie powiedzieć głównie) oczami. Dlatego używa się chemicznych środków do wydłużenia ich termin ważności spozycia i dostarczyć towar w pełni okazałości.

Mimo że nie zjadamy ich skórki, zalecene jest mycie owoców cytrusowych. Można zadać sobie pytanie, ale właściwie po co? A no właśnie... Środki chemiczne przedostają się do układu pokarmowego również drogą pośrednią. Wystarczy że podczas obierania będziemy mieli kontakt z owym owocem czy warzywem by zanieczyścić nasz wewnętrzny dom.

Jak najbardziej skuteczne i wręcz zalecane będą wyżej przedstawione metody na domowej roboty płyny do mycia owoców i warzyw, jak również te w gotowej wersji. Jednak dodał bym do tego szczoteczke bądź gąbeczke ze względu na twardość ich skórki. Można również użyć wrzątku, najzwyklej w świecie płucząc je. Gorąca woda sprawdzi się jedynie w przypadku mycia owoców cytrusowych. Osobiście próbowałem wszystkich metod i bardzo lubię domowe płyny do mycia owoóc i warzyw, jednak z lenistwa przeżuciłem się na gotowe ekologiczne rozwiązania. Nie bagatelizujmy tego! Pamiętaj, mimo że nie widzisz tego naocznie, to wszystko się gromadzi i kiedyś da o sobie znać!

fruits-863072_1920.jpg

Mycie bananów:

Temat dość kontrowersyjny. Na początek zadaj sobie pytanie czy kupujesz banany BIO, te do których nie używa się substancji szkodzących zdrowiu? Czy klupujesz te zwykłe, które są tańsze? Jeśli kupujesz te pirwsze, nie musisz czytać dalej, jeśli natomiast częściej sięgasz po tańszy produkt, powinieneś wiedzieć że podobnie jak w przypadku cytrusów, powinno się myć banany przed spożyciem. Nie wybuchaj jeszcze śmiechem!

Zauważ, że wątpliwości nigdy nie goszczą w naszych przekonaniach, jeśli przychodzi nam umyć jagody, jabłka czy gruszki czyli generalne mycie owoców i warzyw z miękką skórką nie przyprawia nas o szczyptę śmiechu. Pamiętajmy, że dla naszego organizmu kontakt z dłońmi niczym nie różni się od kontaktu z językiem. To wszystko przenosi się bardzo szybko, nie potrzeba wiele. Oczywiście nie dotyczy to pewnych wyjątków osób, które jedzą banany widelcem i nożem.

Mycie owoców płynem do naczyń:

Faktem jest, że im bardziej owoc lśni i im większą masz ochotę go zjeść ze względu na jego błyszczącą otoczkę, tym większe prawdopodobieństwo że jest pokryty substancjami nie koniecznie zdrowymi. Hitem ostatnich lat jest środek imazalil, czyli zapobiegający pleśnieniu owoców transportowanych z daleka. Niestety żaden owoc nie wytrzyma dłużej niż tydzień na statku, aby trafić do sklepu. Tego typu substancje są groźne dla naszego zdrowia, powodują nowotwory, uszkadzają układ nerwowy i mogą powodować bezpłodność.

Czy zatem powinno się myć owoce i warzywa płynem do naczyń oraz czy takowy płyn jest w stanie zmierzyć się oko w oko z tak szkodliwymi substancjami? Pytanie równie kontrowersyjny jak  poprzedni wątek "czy myć banany?". Zdania są podzielone. Jestem zwolennikiem trzymania się strony "NIE". Pierwsza sprawa jest taka, że mycie warzyw i owoców płynem do naczyń nie przyniesie oczekiwanyc rezultatów, bo nie zawierają substancji skutecznie radzących sobię z pestycydami i herbicydami. Po drugie jak sama nazwa wskazuje płyn jest do naczyń, a nie do produktów spożywczych. Nie bez powodu od dziesiątek lat w laboratoriach przygotowywane są ekologiczne środki do mycia owoców i warzyw, które w żadnym stopniu nie zagrżają naszemu zdrowiu oraz ich skład wskazuje na radzenie sobie z chemikaliami stosowanymi w warzywno-owocowym biznesie.

bananas-698608_1920.jpg

Zdecydowanie bardziej polecam wybór naturalnych płynów do mycia owoców i warzyw, najlepiej w wersji ekologicznej.

Parszywa i szczęśliwa szósta.

Czyli owoce i warzywa najbardziej i najmniej narażone na "stres".

Możesz spać spokojnie, jeśli zapomnisz umyć tych owoców i warzyw:

-Awokado
-Ananas
-Grejpfrut
-Bakłażan
-Szparagi
-Kalafior

Krzyżyk na drogę:

-Truskawki
-Jabłka
-Nektarynki i brzoskwinie
-Szpinak
-Pomidory
-Papryka


Ekologiczne płyny do mycia owoców i warzyw

432(1).PNG

 

Polub koniecznie Nasz Fanpage na FaceBooku, który zrzesza grupę ludzi żyjących świadomie.